top of page

Wizualizacja danych - dlaczego dodawać tekst do wykresów cz.2

Ostatnią osłonę dotyczącą dodawania tekstu do wykresów zakończyliśmy całkiem profesjonalną transformacją, którą możemy zaobserwować poniżej.


Wizualizacja danych - transformacja danych z tekstem

Nasz wzrok domyślnie zaczyna być kierowany w lewy górny róg, następnie oczy kierowane są do prawej części wykresu, robiąc postój na czerwonej serii danych i na pierwszym bloku tekstu. Analogicznie dzieje się z resztą wykresu. Wydaje mi się całkowicie naturalnie odczytywanie tego wykresu i łączenie go z tekstem obok, zwłaszcza, że odpowiednie strzałki subtelnie kierują na poszczególne serie danych.

Istnieje jeszcze jedna metoda wizualizacji danych na wykresie i łączenia poszczególnych serii z tekstem. Przyjrzyjmy się zatem kolejnemu rysunkowi.

Wizualizacja danych - transformacja danych z tekstem

Na powyższym wykresie zastosowano zasadę łączenia cieniem serii danych z tekstem. Należy pamiętać, że jeśli dane mielibyśmy inne to ta metoda mogłaby z oczywistych powodów nie zadziałać. Przykładem może być sytuacja kiedy na wizualizacji dla października mielibyśmy bounce rate na poziom 0,9%. Spowodowało by to nakrycie się cieniów przez co wykres byłby mniej czytelny.

Mając na uwadze przedstawiane dane, możemy jeszcze bardziej spróbować połączyć kolumny wykresów z tekstem. Spójrzmy na dwie poniższe wizualizacje danych.


Wizualizacja danych - transformacja danych z tekstem

Wizualizacja danych - transformacja danych z tekstem

Łączenie kolorów serii danych na kolumnach wycieniowanym tym samym kolorem z tekstem, w którym też pogrubiamy kolorem określone wyrażenie zdecydowanie ułatwiają odbiorcom rozumienie wykresów, co skutkuje mniejszym obciążeniem poznawczym. Takie zabiegi mają znaczenie jeśli chcemy, aby nasi odbiorcy zachowali jak najdłużej kontakt intelektualny z tym co prezentujemy. Nie ma nic gorszego jak patrzenie na wykresy i próbowanie zrozumienia co autor miał na myśli. W takich sytuacji najczęściej albo odpuszczamy i mimowolnie przestajemy stopniowo słuchać prezentera lub staramy się zrozumieć i kosztuje nas to za dużo energii.


Alternatywnym rozwiązaniem jest także bezpośrednie łączenie danych za pomocą zwykłych strzałek. Metoda ta została przedstawiona na kolejnych dwóch rysunkach. Ta metoda jest mniej podatna na strukturę danych i łatwiej ją wdrożyć w życie mając do czynienia z innymi liczbami. Metoda ta została zaprezentowana na dwóch poniższych wizualizacjach.

Wizualizacja danych - transformacja danych z tekstem

Wizualizacja danych - transformacja danych z tekstem

Jak widać, istnieje wiele metod na poprawienie swojego wystąpienia i subtelnego wplecenia tekstu tak, żeby dobrze zgrywały się z poszczególnymi seriami danych w kolumnach. Mnie osobiście najbardziej podoba się wizualizacja danych z wykorzystaniem kształtów cieniowanych - jest ona najprostsza do zrozumienia w mojej ocenie przez odbiorców, natomiast nie zawsze można ją użyć.
13 wyświetleń0 komentarzy

Kommentarer


bottom of page